1/2 Případová studie: Obrat 6.674.451 Kč hned první měsíc od spuštění pomocí Facebook marketingu

5. 6. 2019 Tomáš Lebeda

1/2 Případová studie: Obrat 6.674.451 Kč hned první měsíc od spuštění pomocí Facebook marketingu

Uvedení nového výrobku na trh nebo otevření nového internetové obchodu nemusí doprovázet porodní bolesti a ani se nemusí shlédavat s nezájmem vašich potenciálních zákazníků.

Začátky mohou mít několik podob, od absolutní apatie pramenící z téměř nulového marketingu přes celkem vydařený start, kdy jste první měsíc pouze lehce v mínusu až po stav, kdy se plácáte po ramenou a pochlebujete si nad tím, jak moc efektivní strategii jste zvolili.

V tomto článku bychom se rádi podělili o konkrétní data a tipy, jak jsme postupovali při spuštění internetového obchodu a jak tržby překonaly již první měsc téměř 7 miliónů korun. Dlouho jsme na internetu hledali případovou studii, která by se věnovala rozjezdu internetového obchodu a sdílela konkrétní data. Bohužel se nám nic nepodařilo najít, konkurenční digitální agentury pouze sdílí, jak se jim povedlo zvýšit výkonnost konkrétního marketingového kanálu, ale pořádnou případovku na téma: rozjíždíme eshop od 0 jsme nenašli. Rozhodli jsme se proto sdílet data, která by mohla motivovat ostatní “eshopisty” a přispět konkrétními tipy.

Předem upozorňujeme, že použitá data jsou z internetového obchodu, který jsme “naklíč” navrhli a vytvořili pro naše klienta. Web byl navržen a zhotoven naším týmem. Výsledkům předcházely investované miliony korun ve formě školného a především testování. Segment oblečení, příslušenství, hračky a věci pro děti.

Datum spuštění 31.3.2019, v článku budeme ale prezentovat především časovou periodu 1.4. až 30.4., ať máme ucelený měsíc.

Pohled na Google Analytics:

Někdo by se mohl zhrozit nad okamžitou mírou opuštění, někoho naopak příjemně překvapuje konverzní poměr, všichni ale určitě budete překvapeni, když vám řekneme, že přes 75% tvoří Facebook a Instagram.

Podrobný přehled marketingových kanálů: 

 

Paid search – využit byl pouze Google Ads, Sklik nikoliv.

Bilance činila:

PNO = 3,3%

ROAS = 3006,62%

 

P.S.: Smart google nákupy fungují zkrátka nejlépe a ten, kdo tvrdí, že ne, tak je nenastavil správně. Opakově jsme testovali na jiných projektech klasické nákupy vs. smart nákupy a smart vždy zvítězily. Je jedno, jestli segmentem bylo elektro, oblečení, fitness nebo produkty s nižší pořizovací cenou. Nastavením a optimalizací feedu dosahujeme použitím smart kampaně několikanásobně vyšších tržeb, zobrazení a dlouhodobě je návratnost mnohem vyšší. Předchází tomu spousta dílčích kroků a úkonů, od maximálního využití atributů ve feedu, správná klíčová slova na produktové stránce až po kvalitní nastavení remarketingového kódu. Samozřejmě sem spadá také frekvence hledanosti klíčových slov a vaše dovednost dostat se jako nováček v rámci Google nákupů na viditelné pozice na obecnější klíčová slova s velkou měsíční hledaností.

Je rozdíl, zdali vás agentura nebo vy sám dokážete dostat na viditelné pozice na slova, která jsou: 

  • Obecná a tudíž se pyšní vysokou hledaností – frázi “dámské boty” zadává do vyhledávače Google 6600 lidí měsíčně
  • Specifičtější slovní spojení, střední hledanosti, povětšinou se jedná o obecné slovo + název výrobce – fráze “dámské boty nike” s 3600 lidmi, kteří jej měsíčně zadají do vyhledávače Google
  • Velmi specifická, sem spadají obecná slova + název výrobce + název modelu – fráze “dámské boty nike airmax” sečteme-li všechna synonyma této fráze, jsme na solidní 1000

Máte-li dobrý produkt a propagujete jej ve Facebooku, často se stane celkem zajímavý jev a to, že vámi propagovaný produkt na Facebooku začne trendovat na obecná klíčová slova v Google nákupech, takže se najednou můžete začít i jako no-brand zobrazovat mezi velikány typu Zalando nebo AboutYou, prodáváte-li podobný sortiment.

Tuto strategii používáme dnes a denně, je ale důležité umět nejprve na Facebooku prodávat a splňovat další důležité faktory, abyste svůj produkt dokázali dostat i v rámci Google nákupů a frází s velkou hledaností na přední, viditelná místa.

Podíl Google Ads na celkovém obratu byl pouze 9,61%, pojďme se proto podívat na sociální sítě.

Celkem bylo vytvořeno 188 kampaní, denně se investovalo zhruba 15 tis. Kč.

PNO% = 10,05%

Návratnost pro vyvolání nákupů: 9,95.

Největším překvapením bylo kolik se celkem utržilo na Instagramu. Data z Google Analytics:

Čísla se mírně liší oproti FB, ale i přes opravdu velmi přesné nastavení konverzí a Facebook pixelu je tam odchylka do 6%.

Ještě zajímavějšími daty je srovnání zařízení, na kterých došlo ke konverzi.

Mobilní verze hraje prim. Investice do dobrého UX designéra se může stát tou nejlepší investicí vůbec. Pohodlnost a spontánnost nákupů přispívá k tomu, že mobil dávno hraje první ligu. Je naprostá ztráta peněz investovat jakékoliv finance do marketingu, nemáte-li optimalizovaný web. Rychlost, responzivita, intuitiva, informace na dosah kliknutí, promyšlená struktura, filtrace, odběrná místa, více platebních možností, apod. Zkrátka web ostrý jako břitva.

Tento web byl navržen naším UX designérem na základě dat a způsobu chování a nakupování uživatelů. Akviziční reklamy na sociálních sítí nahrávají spíše spontánním a emocionálním nákupům, především u žen, web byl proto přizpůsoben tomuto způsobu nakupování a výsledek ocenili i konzervativnější zákazníci.

Věci, které v článku nezazněly, ale bez kterých bychom to nedokázali:

  • Dokonale nastavené měřící kódy pro Facebook a Google Ads. Sem spadá implementace všech dostupných a důležitých eventů v rámci Facebook Pixelu – události typu ViewContent, ViewCategory, AddToCart, InitiateCheckout, AddPaymentInfo a samotný Purchase. Pokročilejší programátor zvládne také implementovat události o aktuální hodině, měsíci a také dokáže implementovat advanced matching tracking neboli odesílání údajů o zákazníkovi v zahashované podobě, aby data nemohly být zneužity. Facebook s tím umí velmi dobře pracovat a využívání publik a jejich segmentace se může proměnit ve zlato ve správných rukou.
  • Čas. Ano, tento projekt stál dva naše nejlepší kolegy prakticky veškerý čas, co denně trávili v práci. Ono optimalizovat a vytvořit 188 kampaní na Facebooku za den a denně s nimi pracovat je časově náročné, nemluvě o tom, že každá z kampaní měla několik sad reklam a samotných reklam.
  • Web na míru, který vycházel z dat o chování uživatelů a který zhotovila společnost, na kterou na vyžádání poskytneme kontakt.
  • A dalších spoustu proměnných, které rozepíšeme v dalším článku jako pokračování.

NAPIŠTE NÁM. 2H KONZULTACE ZDARMA

Jste připraveni začít?

Pojďme se spojit, ideálně osobně a probereme, jak začneme.

.. o zbytek se už postaráme my.