June 5, 2019 Info

Případová studie: Obrat 6.674.451 Kč hned první měsíc od spuštění pomocí Facebook marketingu

Uvedení nového výrobku na trh nebo otevření nového internetové obchodu nemusí doprovázet porodní bolesti a ani se nemusí shlédavat s nezájmem vašich potenciálních zákazníků.

Začátky mohou mít několik podob, od absolutní apatie pramenící z téměř nulového marketingu přes celkem vydařený start, kdy jste první měsíc pouze lehce v mínusu až po stav, kdy se plácáte po ramenou a pochlebujete si nad tím, jak moc efektivní strategii jste zvolili.

V tomto článku bychom se rádi podělili o konkrétní data a tipy, jak jsme postupovali při spuštění internetového obchodu a jak tržby překonaly již první měsc téměř 7 miliónů korun. Dlouho jsme na internetu hledali případovou studii, která by se věnovala rozjezdu internetového obchodu a sdílela konkrétní data. Rozhodli jsme se proto sdílet data, která by mohla motivovat ostatní “eshopisty” a přispět konkrétními tipy.

Předem upozorňujeme, že použitá data jsou z našeho vlastního internetového obchodu, nejedná se o klientský business. Web byl navržen a zhotoven naším týmem. Výsledky předcházely vyspendované miliony korun ve formě školného a především testování. Segment oblečení, příslušenství, hračky a věci pro děti.

Datum spuštění = 31.5.2019.

Pohled na Google Analytics:

Někdo by se mohl zhrozit nad okamžitou mírou opuštění, někoho naopak příjemně překvapuje konverzní poměr, všichni ale určitě budete překvapeni, když Vám řekneme, že přes 70% tvoří Facebook a Instagram.

Podrobný přehled marketingových kanálů: 

Paid search – využit byl pouze Google Ads, Sklik nikoliv.

Bilance činila:

PNO = 3,3%

ROAS = 3006,62%

P.S.: Smart google nákupy fungují zkrátka nejlépe a ten, kdo tvrdí, že ne, tak je nenastavil správně. Opakově jsme testovali na jiných projektech klasické nákupy vs. smart nákupy a smart vždy zvítězily. Je jedno, jestli segmentem bylo elektro, oblečení, fitness nebo produtky s nizší pořizovací cenou, nastavením a optimalizací feedu dosahujeme použitím smart kampaně několikanásobně vyších tržeb, zobrazení a dlouhodobě je ROI mnohem vyšší. Předchází tomu spousta dílčích kroků a úkonů, od maximálního využití atributů ve feedu, správná klíčová slova na produktové stránce až po kvalitní nastavení remarketingového kódu.

Podíl Google Ads na celkovém obratu byl bohužel pouze 9,61%, pojďme se proto podívat na sociální sítě.

Celkem bylo vytvořeno 188 kampaní, denně se investovalo zhruba 15 tis. Kč.

PNO% = 10,05%

Návratnost pro vyvolání nákupů: 9,95.

Největším překvapením bylo kolik se celkem utržilo na Instagramu. Data z Google Analytics:

Čísla se mírně liší oproti FB, ale i přes opravdu velmi přesné nastaven konverzí a Facebook pixelu je tam odchylka do 6%.

Ještě zajímavějšími daty je srovnání zařízení, na kterých došlo ke konverzi.

Mobilní verze hraje prim. Investice do dobrého UX designéra se může stát tou nejlepší investicí vůbec. Pohodlnost a spontánnost nákupů přispívá k tomu, že mobil dávno hraje první ligu. Je naprostá ztráta peněz investovat jakékoliv finance do marketingu, nemáte-li optimalizovaný web. Rychlost, responzivita, intuitiva, inforamce na dosah kliknutí, promyšlená struktura, filtrace, odběrná místa, více platebních možností, apod.

Tento web byl navržen naším UX designérem na základě dat a způsobu chování a nakupování uživatelů. Akviziční reklamy na sociálních sítí nahrávají spíše spontánním a emocionálním nákupům, především u žen, web byl proto přizpůsoben tomuto způsobu nakupování a výsledek ocenili i konzervativnější zákazníci.