2/2 Případová studie: Jak jsme docílili obratu 48.263.811 Kč za rok 2019

24. 2. 2020 Tomáš Lebeda

2/2 Případová studie: Jak jsme docílili obratu 48.263.811 Kč za rok 2019

V minulé případové studii 1/2 jsme se rozepsali a sdíleli data konkrétního obchodu, jak se naší marketingové agentuře podařilo raketově rozjet projekt a dostat jej první měsíc na obrat atakující 7 miliónů korun.

I přes to, že jsme za celý rok 2019 žádný jiný článek nenapsali protože jsme byli plně vytíženi prací pro klienty, rádi bychom pokračovali a udělali malé shrnutí za rok 2019 námi vytvořeného projektu na míru. Dost z vás si možná po přečtení prvního článku řekne, že start pěkný, nicméně co následovalo potom? Funguje stále ještě projekt? Podařilo se v dalších měsících projekt udržet nebo jej rozvíjet? Kam se dál vyvíjely tržby, jakou další strategii jsme zvolili?

První důležitou zprávou je, že projekt dál funguje a roste.

Z následujícího grafu lze vyčíst několik informací: 

  • Mezi hlavními marketingovými kanály jsou stále sociální sítě a Google Ads
  • Vánoce a období po 20. prosinci je drahá sranda – do konce roku 2019 se už téměř nevyplatilo skoro inzerovat, aukce na Facebooku byly plné, potenciální zákazníci na horách, na rodinných sešlostech, zkrátka nikdo z nich netoužil nakupovat a proto jsme i během Vánoc kampaně tlumili
  • Mírně klesl konverzní poměr, první měsíc v dubnu byl 3.15%, viz článek 1/2 případová studie..
  • V některé dny máte doslova “lítačky” – ty obrovské spiky v konkrétní dny, kdy dokážete na svůj web přivést hodně návštěvnosti za malý peníz a potom několik dní z této návštěvnosti těžit v remarketingových kampaních a naplněná publika a nově vytvořená podobná publika velmi dobře fungují

Jak to vypadá s návštěvností dle zařízení?

Kdo optimalizuje, ten jede. Dobrá responzivní verze je klíčová konkurenční výhoda, včetně nádherně odlazené product page. Netřeba dále komentovat, bez propracované dobré mobilní verze nelze v podstatě ani docílit velkých obratů, pokud nejste výrobce nebo výhradní distributor a působíte spíše na B2B trhu. V době, kdy největší hráči zavádějí Apple Pay, používají vue.js, react native a podobné frameworky, aby zrychlily rychlost načtení, je zkrátka design velmi důležitý. Investujte do designu, pokud máte omezené možnosti, googlujte. Skutečně. Na google dnes naleznete odpověď na všechno, naleznete dokonalé check-listy toho, co by váš web měl splňovat, na které klíčové prvky byste se měli zaměřit. Čtěte a vzdělávejte se.

Výsledky jednotlivých marketingových kanálů

#Google Ads

Pýcha a radost z výsledků z Google Ads za duben 2019, které můžete vidět v první části této případové studie zde je stále na místě. Celková návratnost stále činí 8 ROI, čili 12% PNO.

Upřímně, tyto výsledky jsou podstatně horší než v měsíci duben. V měsíci duben jsme docílili v rámci Google Ads následujícího:

Duben 2019 Rok 2019
Tržby 641.643 Kč 9.874.211 Kč
Cena 21.341 Kč 1.236.857 Kč
ROI 30,06 7,98%
PNO % 3,3% 12,52%

Klient stanovil nejhorší možné PNO na 25%, čili cíl jsme naplnili a kromě toho se nám také povedlo škálovat Google nákupy a to tak, aby i s určitou známostí na trhu mohl stále růst a i přes stejný sortiment (minimum nových produktů) se dařilo měsíc od měsíce zvyšovat návštěvnost a s tím i zvyšovat tržby. To je velmi důležité, sami se často setkáváme s názory, že Google nákupy se škálují pěkně omezeně, protože konkurence spíše roste, přicházejí noví hráči, aukce jsou dražší.. nám se daří kampaně škálovat, kromě neustálé práce s feedem sem spadá práce s webem.

V grafu lze vidět i naprosté propady, jmenovitě jde o křivku v srpnu a v říjnu, kdy je vidět výrazný pokles téměř na nulu a pak zase vrácení do normálu. V tyto období došlo k selhání platební metody. Nebyly peníze na účtu/kreditce nebo byl na ní vyčerpán limit. Tyhle chyby bohužel reklamní systém Google Ads neodpouští a většinou ještě týden až dva po této situaci deliveruje mnohonásobně horší výsledky než obvykle.

#Sociální sítě

Jak je vidět v prvním screenshotu, Facebook je hlavním kanálem. Celkem bylo dosaženo obratu téměř 30.000.000 Kč za rok 2019 ze sociálních sítí.

Velmi zajímavě fungují Instagram Stories, které většina používá pro sdílení denních zážitků a okamžiků, nicméně pro firmy je to velmi zajímavý marketingový kanál, protože většina lidí už ani nescrolluje jednotlivými příspěvky na hlavní zdi, Instagram Stories jsou tak ideálním nástrojem s opravdu velkou mírou zobrazení a zcela neporovnatelným nástrojem oproti klasickým příspěvkům/fotkám na Instagramu.

NAPIŠTE NÁM. 2H KONZULTACE ZDARMA

Jste připraveni začít?

Pojďme se spojit, ideálně osobně a probereme, jak začneme.

.. o zbytek se už postaráme my.